Výhody luteinu pro makulární degeneraci

Výhody luteinu pro makulární degeneraci

Vědci zjistili, že lutein může pomoci předcházet a léčit oční podmínky, které se mohou vyskytnout jako součást stárnutí, jako je makulární degenerace.

Makulární degenerace zahrnuje zhoršení makuly v centru sítnice. Tato podmínka je v současné době hlavní příčinou slepoty u lidí starších 60.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o tom, kde najít lutein a kolik luteinu denně může mít prospěch osobě s makulární degenerací.

Souvislost mezi luteinem a makulární degenerací

Lutein, typ sloučeniny známé jako karotenoid, může hrát roli při prevenci nebo snižování příznaků makulární degenerace.

Karotenoidy jsou skupinou přirozeně se vyskytujících pigmentů, které jsou zodpovědné za poskytnutí barvy mnoha rostlinám, bakteriím a hubám. Při konzumaci přírodních potravin nebo doplňků mají karotenoidy řadu vlastností podporujících zdraví.

Lutein je členem skupiny karotenoidů zvaných xanthophyls. Konzumace luteinu může lidem pomoci zabránit poškození různých orgánů.

Mnoho vědců věří, že lutein chrání sítnici a makulu před poškozením.

Co výzkum výzkumu

ukázal, že spotřeba luteinu může pomoci chránit před makulární degenerací. V jednom přehledu vědci analyzovali výsledky studií na jednotlivcích s makulární degenerací, kteří konzumovali 10 nebo 20 miligramů luteinu denně po dobu nejméně 6 měsíců.

Výsledky ukázaly, že tito jednotlivci ukázali, že tito jednotlivci zažil zvýšení hustoty makulárních pigmentů. Také zažili zvýšení zrakové ostrosti. Tyto výsledky společně naznačují, že denní příjem luteinu může zlepšit zdraví očí u lidí s makulární degenerací.

V jiné malé studii vědci sledovali 39 lidí s makulární degenerací, kteří užívali 20 mg luteinových doplňků denně po dobu 6 měsíců. Účastníci do konce studie vykazovali vyšší hladiny luteinu v plazmě. Vědci také poznamenali, že konzumace zelené zeleniny může pomoci zabránit makulární degeneraci.

Lidé s vyšší hladinou luteinu jsou vystaveni nižšímu riziku vzniku makulární degenerace. Mají také obecně zdravější oči a ostřejší vidění.

Vědci se stále musí hodně dozvědět o zdravotních výhodách luteinu. Probíhající studie mohou odhalit ještě více rolí, které lutein hraje v těle.

Lutein a Zeaxanthin

Zeaxanthin je další karotenoid úzce spřízněné s luteinem. Tyto dvě sloučeniny jsou na atomové úrovni jen mírně odlišné.

jako lutein, Zeaxanthin se hromadí v lidské makule. Nedávný výzkum ukázal, že jak lutein, tak zeaxanthin pracují, aby se zabránilo makulární degeneraci.

Studie 2022 zkoumala v průběhu 10 let téměř 4 000 lidí a zjistila, že pravidelné doplňky luteinu a zeaxantinu pomohly snížit vývoj https://recenzeproduktu.top/ makulární degenerace v pozdním stádiu.

Několik dosud prokázalo pozitivní výsledky. Je však zapotřebí více výzkumu, aby se přesně zjistilo, jak tyto karotenoidy chrání zdraví očí a stanoví optimální dávky doplňků.

potraviny s vysokým obsahem luteinu

Mnoho potravin přirozeně obsahuje velké množství luteinu. Některé z běžnějších potravin, které mají vysokou hladinu luteinu, jsou:

  • Vaječné žloutky

potraviny obsahují Různé množství luteinu. Například 100 gramů (g) hrášku obsahuje asi 1,7 mg luteinu. Stejné množství kale obsahuje asi 11,4 mg; Červený pepř, 8,5 mg; a špenát, 7,9 mg.

Celkově kale obsahuje nejvyšší množství luteinu. Kale je také dobrým zdrojem minerálů, jako je vápník a draslík. Obsahuje také:

  • Vitamin C
  • Vitamin A
  • Vitamin K

jednotlivci, kteří mají makulární degeneraci nebo jsou ohroženi jejím rozvojem, by měli zvážit přidání kale nebo jiných zdrojů luteinu do své stravy.

Studie 2020 ukázala, že konzumace vajíčka denně zvýšila hladinu luteinu těla. U některých lidí může být změny ve stravě dostačující ke zvýšení hladiny luteinu. Osoba by však měla diskutovat o jakýchkoli významných dietních změnách s lékařem nebo dietologem.

Zjistěte, jaké další potraviny jsou důležité pro zdraví očí. Dospělý spotřebovává každý den 1–2 mg luteinu. Mnoho lidí může mít prospěch z užívání doplňků luteinu.

Další studie 2020 zkoumala 16 lidí, kteří denně konzumovali 20 mg luteinu. Vědci zjistili, že tento doplněk pomohl zvýšit hladinu luteinu v makule.

V další studii vědci dali účastníkům každý den doplňky s 10 nebo 20 mg luteinu. Výsledky ukázaly, že lidé zažili zvýšení hladiny luteinu. Vědci tento účinek spojili více s těmi, kteří vzali doplněk 20 mg.

K určení správné dávky luteinu pro každého jednotlivce jsou zapotřebí další studie. Současný výzkum však naznačuje, že doplňky mají pozitivní účinky a málo nebo žádné vedlejší účinky.

Zjistěte více o základních vitamínech pro zdraví očí. Důkazy také naznačují, že tyto karotenoidy mohou pomoci zpozdit progresi katarakty. Když se katarakta vyvíjí, objektiv oka se zakalí. Lidé s katarakty mohou zažít rozmazané vidění nebo mít potíže s viděním barev. Zvýšení spotřeby luteinu však může snížit riziko katarakty.

Navíc nedávný výzkum naznačil, že lutein může lidem pomoci s diabetickou retinopatií. Tento stav zahrnuje poškození sítnice u lidí s diabetem. Diabetická retinopatie postihuje asi jednu třetinu lidí, kteří mají cukrovku.

Přečtěte si o zdraví očí z našeho vyhrazeného rozbočovače.

Další možnosti léčby

Národní oční institut provedli dvě rozsáhlé studie-studie očí choroby související s věkem (AREDS) a Areds2. Vědci testovali účinky výživových doplňků na zpomalení makulární degenerace. Mg vitamínu C

  • 400 mezinárodních jednotek (IU) vitamínu E
  • 15 mg beta karotenu
  • 2 mg mědi
  • 80 mg zinku
  • Tato denní suplementace snížila riziko makulární degenerace z meziproduktu do pokročilých fází o 25%. Riziko ztráty zraku se snížilo o 19%. Ve studii AREDS2 se vzorec zahrnoval stejné dávky vitamínů jako výše, ale přidalo 10 mg luteinu a 2 mg zeaxanthinu. Nebyly zjištěny žádné rozdíly ve výsledcích mezi studiemi AREDS a AREDS2.

    Přečtěte si více o doplňcích pro makulární degeneraci.

    Lutein je karotenoid známý tím, že dává některým rostlinám jejich barvu. Když lidé konzumují lutein, cestuje do sítnice a podporuje zdraví očí.

    Lidé, kteří zažívají makulární degeneraci, mohou těžit z přidání dalšího luteinu do jejich stravy prostřednictvím potravin bohatých na luteiny nebo doplňky luteinu.

    Mnoho studií ukázalo, že lutein může pomoci zabránit nebo zastavit progresi makulární degenerace. Osoba by měla mluvit s lékařem, aby se dozvěděla více o tom, co může lutein udělat pro ochranu dlouhodobého zdraví vidění.

    • Zdraví/slepota očí

    Contents