V posledních letech odhalují, jak je to dobré i pro mozek.

V posledních letech odhalují, jak je to dobré i pro mozek.

WebMD navíc poskytuje samostatnou oblast na stránce s výsledky vyhledávání určitých spotřebitelských vlastností WebMD, které zobrazují pouze reklamu. Jak je popsáno v "Reklamy Google" hypertextový odkaz v sekci Reklamy Google na příslušných vyhledávacích stránkách spotřebitelských vlastností WebMD, tyto "Reklamy Google" jsou Reklamy, které byly zakoupeny společnostmi, které chtějí, aby se odkazy na jejich webové stránky zobrazovaly vedle výsledků vyhledávání v reakci na konkrétní výrazy. Společnost WebMD si vyhrazuje právo se kdykoli podle vlastního uvážení rozhodnout, zda přijme, odmítne, zruší nebo odstraní reklamu ze sítě WebMD. WebMD nemůže poskytnout žádné záruky, že reklamy budou fungovat bezchybně na všech platformách, včetně webových stránek a mobilních aplikací. Je odpovědností inzerenta dodržovat všechny domácí a zahraniční zákony a předpisy vztahující se na jeho inzerci v rámci sítě WebMD (a zahrnout do takové reklamy všechny zákonem požadované legendy, zveřejnění a prohlášení), včetně, bez omezení, aktuálních pokynů FDA pro Direct to Reklama na lékaře (DTP) a přímo na spotřebitele (DTC). WebMD nebude sledovat dodržování takových zákonů a předpisů. Společnost WebMD si však vyhrazuje právo zkontrolovat veškerou reklamu z hlediska souladu s platnými zákony a předpisy, a pokud se společnost WebMD dozví o jakémkoli porušení nebo potenciálním porušení jakéhokoli platného zákona nebo nařízení nebo těchto pokynů, může společnost WebMD odstranit reklamu ze sítě WebMD. Žádná reklama v síti WebMD nesmí obsahovat žádné pixely, tagy, flash kontejnery nebo jakýkoli jiný typ softwarového kódu pro sběr informací (jakýkoli takový pixel, tag, kód nebo zařízení a "Pixel") nebo umístí jakékoli majáky, soubory cookie nebo jiná zařízení pro sběr informací do prohlížečů uživatelů sítě WebMD, pokud to nebude výslovně písemně schváleno společností WebMD. Pokud WebMD schválí zahrnutí Pixelu do reklamy, pak pokud a pouze v rozsahu, v jakém takový souhlas obsahuje výslovnou výjimku, (i) Inzerent nesmí použít takový Pixel ke shromažďování jakýchkoli osobních údajů (PII) s ohledem na jakékoli Uživatel WebMD, (ii) žádný takový Pixel nemůže být založen na flashi nebo objektu, (iii) Pixel může být blokován a jakýkoli umístěný soubor cookie může být smazán nastavením uživatelského prohlížeče, (iv) Inzerent nebude spojovat žádné jiné než PII, které shromažďuje. na jakékoli PII, které může mít z jakéhokoli jiného zdroje, a (v) Inzerent nebude aktualizovat žádný existující profil ani vytvářet žádný profil ve své databázi na základě jakýchkoli údajů shromážděných na webu WebMD, včetně skutečnosti, že někdo je uživatelem WebMD nebo informace odvozené z informací v odkazující URL.

20. července 2021 – Z mnoha otázek, které o pandemii COVID-19 stále kolují, je pravděpodobně jednou z nejrozšířenějších to, co budoucnost přinese s variantou Delta.

"Pokud jste očkovaní, neměli byste se obávat varianty Delta. Pokud nejste očkováni, máte opravdu potíže, protože je pravděpodobné, že se nakazíte," Carlos del Rio, MD, řekl na pondělním brífinku pro média sponzorovaném Emory University v Atlantě.

Za poslední 2 týdny se počet případů COVID-19 v USA zvýšil asi o 140 % a počet hospitalizací a úmrtí se zvýšil asi o 30 %.

"Pandemie nekončí," řekl del Rio. Celosvětová úmrtnost nyní přesahuje 4 miliony, včetně 1,8 milionu úmrtí v loňském roce. "Za prvních 6 měsíců roku 2021 zemřelo více lidí než za celý rok 2020."

Nárůst případů, hospitalizací a úmrtí přisuzoval variantě Delta. "Chci zdůraznit, že varianta Delta je neuvěřitelně infekční, vysoce přenosná," řekl del Rio, profesor medicíny, epidemiologie a globálního zdraví a výkonný proděkan lékařské fakulty Emory University v Grady Health System.

V posledních 3 týdnech, kdy Delta postupovala k dominanci v USA (nyní ~ 80 %), počet hospitalizací covidů vzrostl z nejnižší úrovně pandemie, 15 000, na dnešních více než 25 000, což je skok o 67 % https://t.co/xStmHRzwg2 pic.twitter .com/5vG7DsG06q

— Eric Topol (@EricTopol) 19. července 2021

Abychom uvedli vyšší přenos na perspektivu, každá osoba infikovaná původním koronavirem pravděpodobně infikuje dva až tři další. Někdo infikovaný variantou Delta pravděpodobně nakazí osm nebo devět lidí, kteří zase mohou nakazit dalších osm nebo devět lidí a tak dále, což spustí exponenciální šíření.

Většina růstu se vyskytuje v místech s nízkou mírou imunizace, jako je Arkansas a Missouri, ale začíná mít dopad také na Tennessee, Alabama, Georgia a Florida, řekl.

fórum varicobooster

"Prosím, pokud jste se nenechali očkovat, nechte se očkovat, protože to je ta nejlepší ochrana, kterou máte proti této velmi přenosné Delta variantě," Řekl.

Nejlepší čas na očkování byl před 1 měsícem; druhý nejlepší čas na očkování je dnes, řekl del Rio.

Nové případy u mladých dospělých

Vzhledem k tomu, že očkování bylo upřednostňováno pro osoby starší 65 let, rizika infekce a závažných následků jsou v této skupině nižší, řekl del Rio. Vyšší rizikovou skupinou jsou nyní mladší lidé, kteří si možná mysleli, "Oh, to není velký problém. Nakazím se a je to," řekl.

Největší nárůst případů je u lidí ve věku 29 až 40 let, kteří nejsou očkováni, dodal del Rio.

Varianta Delta nevedla k vyššímu počtu případů u dětí příliš malých na to, aby se nechaly očkovat, řekl. "Protože je to přenosnější, je větší pravděpodobnost, že se nakazí. Ale ve skutečnosti jsme nezaznamenali obrovský nárůst případů mezi velmi malými dětmi, dětmi do 12 let."

Maskovat, i když to není povinné?

"Nedávno jsem byl v Miami na Floridě, kde mají výrazný nárůst případů," řekl del Rio. "A znovu, jdete do obchodu s potravinami, kdo nosí masky? Lidé v mém věku, lidé ve věku 60 let, lidé, kteří jsou pravděpodobně všichni očkovaní. Kdo nenosí masky? Mladí lidé, kteří jsou pravděpodobně neočkovaní."

Del Rio doporučuje každému nosit masku uvnitř na veřejných místech, i když je plně očkovaný.

Když se ho zeptal na jeho názor na to, že CDC upouští od doporučení pro masky pro plně očkované, řekl del Rio, "princip toho, co udělali… byl velmi dobrý a plně jej podporuji. Implementace je to, co je výzvou."

Mnoho lidí v USA má otázky ohledně očkování proti Covidu. Nejlepší je naslouchat těmto otázkám a řešit problémy s daty a příběhy s respektem a trpělivostí. Bohužel, Delta nebude trpělivá. Taková je realita.

— Dr. Tom Frieden (@DrTomFrieden) 19. července 2021

"Moje pozorování bylo, že doporučení CDC se bohužel stalo záminkou pro lidi, aby nenosili masky,“ řekl

Během brífinku del Rio také řekl, že neexistují žádné důkazy o tom, že by plně očkovaní lidé, kteří se nakazí, byli vystaveni riziku dlouhého onemocnění COVID. Také lidé s přirozenou imunitou vůči koronaviru z předchozí infekce by měli pravděpodobně počkat asi 3 měsíce a poté se nechat očkovat, jak doporučuje příbuzným, řekl.

"Přirozená imunita je vlastně docela dobrá, ale není tak dobrá jako očkování."

Léto Delty?

Ačkoli se pandemie zatím ukázala jako nepředvídatelná, řekl del Rio. "Tato varianta Delta je tak rychle přenosná, že očekávám, že přes léto zaznamenáme prudký nárůst a pak to půjde dolů.

"Ale přijdou další varianty a přijdou další změny."

Co se děje na podzim "bude záviset na tom, co se stane s naší proočkovaností," řekl.

Vakcíny jsou "úžasný," řekl del Rio. "Jen stále žasnu, když vidím lidi, kteří nejsou očkovaní."

Během nedávné nemocniční služby, "každý jednotlivý člověk, kterého jsem viděl hospitalizovaný s COVID, nebyl očkován," řekl. "Nakonec musíme udělat lepší práci při přesvědčování našich komunit o výhodách očkování. Pokud to uděláme, nebudeme se tímto problémem zabývat [jako nyní]."

20. července 2021 – Wendy Suzuki, PhD, byla úspěšná vědkyně a akademička.

Ale ve svých 50 letech byla Suzuki, profesorka neurověd a psychologie na New York University Center for Neural Science, tak ponořená do práce, že neměla žádný společenský život a kvůli nedostatku aktivity měla nadváhu.

Vrátila se tedy do tělocvičny. Po krátké době se její nálada zlepšila. Měla více energie a soustředění. A zhubla.

Vzhledem k tomu, že oborem Suzuki je mozek, rozhodl se vědec zkoumat účinky fyzického cvičení prizmatem neurovědy. A to, co zjistila, je skvělá zpráva pro každého, kdo doufá, že zůstane duševně bystrý a vyhne se Alzheimerově chorobě a dalším formám demence. Její zjištění také zapadají do rostoucího počtu výzkumů, které ukazují silné spojení mezi duševním zdravím a fyzickým cvičením.

Cvičení je ta nejtransformativnější věc, kterou můžete pro svůj mozek udělat, říká Suzuki, která o vědě stojící za tímto nápadem diskutuje v TED Talk, který má na YouTube více než 3,4 milionu zhlédnutí.

“Co kdybych ti řekl, že existuje něco, co můžeš udělat hned teď, co by mělo okamžitý pozitivní přínos pro tvůj mozek, včetně tvé nálady a tvého soustředění?” ona říká. “A co kdybych ti řekl, že to samé může ve skutečnosti trvat dlouho a ochránit tvůj mozek před různými stavy, jako je deprese, Alzheimerova choroba nebo demence?”

“Mluvím o silných účincích fyzické aktivity – to znamená, že jednoduchý pohyb těla má okamžité, dlouhodobé a ochranné výhody pro váš mozek, které mohou trvat po zbytek života.”

Volby životního stylu mohou oddálit onemocnění

Vědci už dlouho vědí, že cvičení je pro tělo dobré. V posledních letech odhalují, jak je to dobré i pro mozek.

Asi 5,8 milionu Američanů má Alzheimerovu chorobu, šestou hlavní příčinu úmrtí mezi všemi dospělými, podle CDC. Jde o nejběžnější typ demence, což je skupina příznaků způsobených poruchami, které postihují mozek a způsobují ztrátu paměti a další typy poruch mozku. Příznaky onemocnění se mohou poprvé objevit po 60. roce věku a riziko se zvyšuje s věkem. Podle Světové zdravotnické organizace má na celém světě nějaký druh demence 50 milionů lidí.

Švédská studie naznačuje, že výdrž je spojena s rizikem demence. Podle zprávy zveřejněné v lékařském časopise Neurology měly ženy, které měly lepší kardiovaskulární zdraví, o 88 % nižší riziko vzniku demence než jiné ženy.

Alzheimerova asociace říká, že pravidelné kardiovaskulární cvičení může pomoci snížit riziko onemocnění, což odpovídá podobné zprávě od vědců z University of Southern California. Zjistili, že až třetině případů Alzheimerovy choroby lze předejít změnou životního stylu, včetně fyzického cvičení.

A WHO vydala tato doporučení pro lidi ve věku 65 a více let:

150 minut středně intenzivního aerobního cvičení každý týden Nebo 75 minut intenzivního aerobního cvičení Nebo kombinace mírného a intenzivního aerobního cvičení v kombinaci s posilováním svalů.

Silový trénink byl také spojen s kognitivním zdravím, lepší náladou a lepším spánkem. Téměř každé cvičení rozproudí více krve do mozku, což je zásadní. Některá cvičení – jako tanec a box – posilují mozek, protože vyžadují učení a opakování kroků, což vyžaduje mentální soustředění.

Pouhé jedno cvičení může zlepšit fungování našeho mozku a části paměti, která nám umožňuje rozpoznat běžné informace, podle zprávy z Journal of the International Neuropsychological Society.

„Cvičení může mít rychlé účinky na mozkové funkce a… vést k dlouhodobému zlepšení toho, jak náš mozek funguje a jak si pamatujeme,“ napsal o studii The New York Times. Věda zjišťuje, že mozek dospělých může být tvárný, „přetvářet se a přetvářet se různými způsoby v závislosti na našem životním stylu“.

Podle studie se mohou paměťová centra našeho mozku lépe přizpůsobit, „analogie k tomu, co se děje se svaly,“ řekl jeden lékař.

Cvičení posiluje 2 klíčové oblasti mozku

Cvičením se buduje kapacita částí vašeho mozku spojených s pamětí a učením: hipokampus a prefrontální kortex.

“Cvičení nevyléčí Alzheimerovu chorobu ani demenci, ale anatomicky posiluje dva z klíčových cílů obou těchto onemocnění,” říká Suzuki.

Z duševního hlediska jsou tři z největších výhod lepší nálada, paměť a pozornost.

Další studie zjistila, že fyzická aktivita zlepšuje kognici u starších dospělých, dokonce i těch s demencí, uvedl National Institutes of Health.

„Povzbudivé důkazy naznačují, že větší fyzická aktivita je spojena s nižším rizikem Alzheimerovy choroby a pomalejším tempem poklesu kognitivních funkcí u starších dospělých,“ uvedl NIH.

Fitness průmysl začíná vážit

Letos na podzim se v Cincinnati otevře nové fitness centrum, které spojí fyzickou a kognitivní kondici v jednom cvičení. Activate je duchovním dítětem bývalého manažera fitness průmyslu Martina Pazzaniho. Spojil se s Mikem Gelfgotem a Johnem Spencem, kteří společně vlastnili několik úspěšných míst Anytime Fitness.

“Zjistili jsme, že když dáte mozek v pěst, tělo vás následuje,” říká Pazzani.

„Je to velmi jednoduché a výkonné,“ říká klinická psycholožka Marie Stoner, ředitelka programování & spoluzakladatel ve společnosti Activate. „Je to kombinace fyzické aktivity a kognitivní stimulace. Každý z nich samostatně je dobrý, ale když je děláme společně, přínos je větší a přichází rychleji. Fyzická aktivita je skutečně protijed na tolik věcí ve stárnutí.“

Stoner říká, že byla zpočátku trochu skeptická – nestačí čtení a hry, jako jsou křížovky, k tomu, aby naše mysl byla bystrá, jak stárneme?

Ale všechno klaplo, když objevila kořeny dvou úkolů hluboko v lidské evoluci.

“První lidé žili v lese a byli v podstatě sedaví,” říká. “Ale pak jsme vyšli z lesů a začali fázi lovců a sběračů a mozek se přizpůsobil novým výzvám.” Lidé museli být schopni myslet a rozhodovat se při běhu a provádění jiných fyzických úkolů. Tyto dvě věci se v evoluci propojily. To je důvod, proč jsou aerobní a silové tréninky tak účinné pro zdraví mozku."

WebMD Health News

Zdroje

National Institutes of Health: “Fyzická aktivita a motorické schopnosti spojené s lepším poznáním u starších dospělých, dokonce i s demencí.”

Wendy Suzuki, profesorka neurovědy a psychologie, New York University Center for Neural Science.

Neurologie: “Kardiovaskulární zdatnost a demence ve středním věku: 44letá longitudinální populační studie u žen.”

The New York Times: “Pohněte svým tělem, posilněte svůj mozek.”

Cambridge University: “Aktivace sémantické paměti po akutním cvičení u zdravých starších dospělých.”

Světová zdravotnická organizace, Informační listy: „Demence“, „Fyzická aktivita“.

CDC: “Alzheimerova choroba a související demence.”

Alzheimerova asociace: “10 způsobů, jak milovat svůj mozek.”

Martin Pazzani, zakladatel a předseda, Activate Brain and Body Inc.

Marie Stoner, klinická psycholožka; ředitel programování a spoluzakladatel společnosti Activate Brain and Body Inc.

Revmatoidní artritida je to, co lékaři nazývají autoimunitní stav.