Jakie są skutki clean vision na porost włosów menopauzy chirurgicznej?

Jakie są skutki clean vision na porost włosów menopauzy chirurgicznej?

Menopauza to czas przejściowy, po czym nie można już zajść w ciążę. Proces ten zwykle zaczyna się, gdy dana osoba osiągnie 40 lat, ale może się to zdarzyć wcześniej w niektórych okolicznościach.

Niektóre operacje, leczenie i warunki zdrowotne mogą powodować wczesną menopauzę. Na przykład

poddanie się operacji w celu usunięcia jednego lub obu jajników spowoduje zanurzenie poziomów hormonów estrogenu i progesteronu. Usunięcie obu jajników uruchomi chirurgiczną menopauzę.

W tym artykule dowiedz się więcej o menopauzie chirurgicznej, w tym czego się spodziewać i niektórych środkach zaradczych.

Surgera> Różne rodzaje operacji mogą wpływać na żeńskie narządy reprodukcyjne. Operacje te obejmują usunięcie macicy, jajowód, szyjki macicy i jednego lub obu jajników.

Menopauza chirurgiczna może wystąpić po poddaniu obustronnej wycięcia jajnika. Jest to procedura, w której chirurg usuwa oba jajniki. Mogą również usunąć macicę, jajowate rurki, szyjkę macicy lub ich kombinację, w zależności od przyczyny procedury.

Gdy chirurg usunie macicę, nazywa się to histerektomią.

Jeśli chirurg usunie oba jajniki, menopauza rozpocznie się natychmiast po operacji. Jeśli usuną macicę, jajowate lub oba, ale pozostawiają jedno lub oba jajniki nienaruszone, menopauza prawdopodobnie rozpocznie się w ciągu 5 lat.

Wpływ menopauzy chirurgicznej będą podobne do wpływu naturalnej menopauzy, ale one one może być bardziej ostre. Wynika to z faktu, że zmiany hormonalne nastąpi nagle, a nie przez kilka lat. Zmiany na ogół rozpoczną się, gdy tylko zabiegu się skończy.

Przyczyny lub powody operacji

Istnieje wiele powodów, dla których wybiera operację. Na przykład osoba może przejść leczenie w celu rozwiązania endometriozy lub zapobiegania raka. Inni mogą zdecydować się na operację w ramach operacji ponownej próby płci.

Niektóre medyczne powody poddawania się wycięciu jajników obejmują:

 • Złagodzenie endometriozy
 • Leczenie łagodnych lub rakowych guzów lub torbieli
 • łagodzenie Skręt jajnika, w którym jajnik przekręca
 • Zapobieganie rakowi jajników u osób o wysokim ryzyku

Osoby z osobistą historią raka piersi, raka jajnika lub obu Może przejść testowanie, aby sprawdzić, czy mają cechę genetyczną, która zwiększa ryzyko raka, takie jak zmiany w genach BRCA1 i BRCA2.

Jeśli te cechy są obecne, osoba może zdecydować się na operację w celu zmniejszenia ryzyka raka w przyszłości.

Badania sugerują, że poddanie się operacji mogą znacznie zmniejszyć ryzyko rozwoju raka jajnika, jajowodu lub raka otrzewnowego w późniejszym życiu.

Każdy, kto rozważa operację jajnika z jakiegokolwiek powodu, powinien omówić korzyści i ryzyko ze swoim lekarzem.

Co wiąże się z jajnikiem? Dowiedz się więcej tutaj.

Menopauza medyczna

Czasami niektóre zabiegi medyczne mogą wywołać skutki menopauzy. Lekarze nazywają to „menopauzą medyczną”. Wpływ może być tymczasowy lub trwały, w zależności od interwencji. Na przykład

Chemioterapia raka piersi może powodować tymczasową przerwa w miesiącu i skutkach menopauzy. Rozpocznie się to w ciągu tygodni lub miesięcy od rozpoczęcia leczenia.

W niektórych przypadkach menstruacja wznowi w ciągu roku od zakończenia leczenia. Nie dotyczy to jednak wszystkich.

Według niektórych danych 25–50% 30-latków, którzy przechodzą tego rodzaju leczenie, ponownie zacznie menstruje. Badania sugerują również, że nawet jeśli menstruacja powróci, osoba może doświadczyć menopauzy wcześniej, niż gdyby nie miała leczenia.

Dowiedz się więcej o menopauzie tutaj.

Czego się spodziewać

Naturalna menopauza występuje przez wiele lat, ale menopauza chirurgiczna pojawia się nagle. Chociaż wszyscy doświadczają menopauzy inaczej, gwałtowność zmiany może oznaczać, że wpływ menopauzy chirurgicznej różni się nieco od wpływu na naturalną menopauzę.

Menopauza ma miejsce, gdy poziomy estrogenu i progesteronu spadają. Ta zmiana może powodować różne efekty, w tym:

 • gorąca błyski i nocne poty
 • Suchość pochwy
 • Zmiany w libido
 • Trudność spanie
 • Zmiany nastroju
 • Problemy z myśleniem, skupieniem i pamięcią

Te efekty mogą zacząć pojawiać się w ciągu kilku godzin lub dni od Operacja, w zależności od zakresu procedury.

Powikłania

Menopauza jest normalnym przejściem, przez które ciało przechodzi, podobnie jak dojrzewanie. Niektóre zmiany, które zachodzą z naturalną menopauzą, mogą nie wynikać z menopauzy, ale z procesu starzenia. Naturalna menopauza zwykle zdarza się wokół wieku średniego. W tym wieku ludzie mogą również doświadczyć innych zmian fizycznych.

Jednak zmiany hormonalne, które występują w przypadku menopauzy naturalnej lub chirurgicznej, mogą wywołać lub zwiększyć ryzyko pewnych powikłań, niezależnie od wieku, w którym rozpoczyna się menopauza.

Te powikłania obejmują osteoporozę a choroba serca, ponieważ estrogen odgrywa kluczową rolę w obu. Na przykład estrogen pomaga wspierać silne kości. Kiedy poziomy estrogenu spadają, gęstość kości może zmniejszyć się, a kości mogą stać się słabsze i bardziej prawdopodobne, że zerwą, prawdopodobnie powodując osteoporozę.

Estrogen również odgrywa rolę w zdrowiu sercowo -naczyniowym, a osoby, które doświadczyły menopauzy Może mieć większe ryzyko udaru mózgu, zawału serca i innych problemów sercowo -naczyniowych.

To powiedziawszy, osoby, które jedzą różnorodną dietę i regularne ćwiczenia, mogą mieć mniejsze ryzyko niektórych z tych powikłań.

Zmiany płodności

Po usunięciu obu jajników nie będzie już możliwe zajście w ciążę i nastąpi menopauza. Ludzie, którzy nadal chcą mieć dzieci po leczeniu, powinni omówić opcje ze swoim lekarzem lub specjalistycznym doradcą.

Jeśli dana osoba przechodzi menopauzę medyczną i istnieje szansa, że ​​menstruacja wznowił, może chcieć rozważyć zachowanie niektórych jaj, takich jak zamrożenie, aby zwiększyć szansę na zdrową ciążę w późniejszym życiu w życiu .

Omówienie tych ryzyka z lekarzem może pomóc jednostce podjąć świadomą decyzję.

Co się dzieje, gdy osoba zamraża jaja? Dowiedz się więcej tutaj.

Leczenie

Lekarz może przepisać terapię hormonalną po operacji w celu zmniejszenia wpływu menopauzy.

Terapia hormonalna nie jest odpowiednia dla wszystkich. Na przykład osoby z wysokim ryzykiem udaru mózgu mogą nie być w stanie go użyć.

Inne rodzaje leczenia mogą również pomóc ludziom w radzeniu sobie z efektami, które mogą obejmować niski nastrój, lęk, błyski gorące i Problemy ze snem.

Dowiedz się więcej o terapii hormonalnej tutaj.

Remedies stylu życia

Próbowanie niektórych środków zaradczych może pomóc w zmniejszeniu wpływu menopauzy chirurgicznej. Te środki obejmują:

 • Unikanie wyzwalaczy gorących błysków: alkohol, kofeina, pikantne potrawy, stres i ciepłe temperatury mogą wywołać błyski gorące.
 • Utrzymywanie przedmiotów chłodzących do chłodzenia do przedmiotów do chłodzenia, które można chłodzić. Ręka: Może pomóc w utrzymaniu przenośnego wentylatora i butelki w pobliżu lodowej wody.
 • Za pomocą smaru podczas seksu: może to uczynić seks wygodniejszym i przyjemniejszym.
 • Utrzymanie sypialni w chłodzie i cichej: może to ułatwić spanie. Inne wskazówki obejmują unikanie dużych posiłków i płynów przed snem, przestrzeganie regularnej rutyny do spania i wstawania oraz pozostawienie urządzeń mobilnych poza sypialnią, jeśli to możliwe. Ponadto osoba może chcieć zatrzymać wentylatora w pobliżu łóżka.
 • Podejmowanie kroków w celu złagodzenia stresu: Niektóre wskazówki dotyczące złagodzenia stresu obejmują wystarczającą ilość snu, ćwiczenia, spacery w naturze, medytację i ćwiczenie jogi.
 • Poszukiwanie pomocy w razie potrzeby: lekarz , doradca lub inny dostawca opieki zdrowotnej może zaoferować wsparcie i leczenie, jeśli dana osoba ma jakiekolwiek obawy dotyczące zdrowia fizycznego lub psychicznego.
 • Dołączenie do grupy wsparcia: osoba może zapytać swojego dostawcę opieki zdrowotnej o lokalne grupy wsparcia dla osób z menopauzą lub menopauza chirurgiczna. W wielu przypadkach przyjaciele lub rodzina również będą gotowi pomóc.

Perspektywy

Hormonalne wahania charakteryzujące menopauzę mogą wpływać na zdrowie psychiczne i fizyczne osoby oraz dobrze- istnienie. Menopauza chirurgiczna powoduje natychmiastowe rozwój tych efektów, podczas gdy w naturalnej menopauzie mogą się rozwijać powoli z czasem.

Każdy, kto rozważa operację zapobiegawczą, powinien omówić korzyści i wady z pracownikiem służby zdrowia przed pójściem naprzód.

Jeśli dana osoba doświadcza poważnych lub pogarszających się efektów menopauzy po operacji, powinna szukać pomocy medycznej. Lekarz zwykle może zasugerować sposoby radzenia sobie z tymi efektami.

 • Szczepionka szczepionki szyjnej/HPV
 • Zdrowie kobiet/ginekologia

Contents